מאמרים

קסם המוזיקה - המשך למאמר

מהשריקה הראשונה שהפכה להרכב צלילים מסודר או זמזום שבקע מגרונו של אדם שאינו היה מודע לכך, אין יודעים מתי היא הופיעה לראשונה, אך זה בטח היה ממזמן. מאז, וללא עוררין, מוזיקה היא האמנות המצליחה לגעת ולרגש יותר מכל מדיום וביטוי אחר שברשותו של בן האדם.

מוזיקה הינה כלי עוצמתי, כלי עמו אפשר להביא אנשים אל מצב של התרוממות רוח ותחושת אהבה מופלאה, לעומת לקחת את אותם האנשים, להסיט ולהלהיב אותם כנגד משהו או מישהו אחר (אפשר לראות לדוגמא את הנאצים, שהשתמשו במנגינות ולחנים מופלאים בכדי לעודד מעשים נוראיים). מוזיקה, בכל צורה של הופעה, בין אם הופעות פרטיות וקטנות או הופעות חיות, נותנת הרגשה של חיבור בין האנשים הנוכחים ומאזינים לה באותם רגעים, ובכלל, בכל קצוות העולם אם רק יש מודעות לכך. לכן חשוב להבין ולאהוב את הכוח הזה שניתן לאדם, ולדאוג שמתמשים בו ומנתבים אותו למקומות חיוביים ומרוממים.

לא צריך לדעת לנגן, לא צריך להיות מומחה בלהקשיב, צריך פשוט לדעת להתמסר. בעצם, לא לדעת, אלא רק להתמסר. אין כאן תורה מסיני, אלא תופעה טבעית וקסומה אשר מהווה את אח המתנות הגדולות ביותר שהאנושות יכולה הייתה להעניק לעצמה. תקליט, דיסק, קובץ במחשב, קול הבוקע ממיקרופון בהופעה, כולם טובים, כולם מופלאים, כולם מלטפים את הנפש ומזיזים את הגוף.

חזרה לחלק ראשון